Blog

Wymiary drzwi wewnętrznych – wszystko, co musisz wiedzieć. Poradnik

Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych jest ważnym elementem projektowania wnętrz, wpływającym zarówno na funkcjonalność, jak i estetykę pomieszczenia. Jednym z podstawowych aspektów, na który należy zwrócić uwagę, są wymiary drzwi. Wymiary te nie tylko determinują dopasowanie drzwi do otworu ściennego, ale także wpływają na komfort użytkowania i dostępność przestrzeni. Co warto wiedzieć o wymiarach drzwi wewnętrznych? Na jakie się zdecydować? Zachęcamy do lektury poradnika przygotowanego przez firmę Kornik.

Wymiary drzwi wewnętrznych – przegląd

Zakup drzwi wewnętrznych w odpowiednich wymiarach jest niezbędny dla zapewnienia pomieszczeniom funkcjonalności i zachowania spójności stylu. Na rynku dostępne są różnorodne wymiary, które odpowiadają specyficznym potrzebom i zastosowaniom. W tym przeglądzie skupimy się na najbardziej powszechnych wymiarach drzwi, które są również dostępne w naszym sklepie. 

Szukając drzwi wewnętrznych o odpowiednich wymiarach, należy wziąć pod uwagę ich szerokość oraz wysokość. Standardowe szerokości drzwi wynoszą 60, 70, 80 i 90 cm, natomiast wysokość około 2023 mm. Wymiary te dobrze komponują się z większością projektów wnętrz, zapewniając jednocześnie odpowiednią ergonomię użytkowania.

Szerokość drzwi

Dla osób poszukujących najbardziej odpowiedniej szerokości drzwi wewnętrznych, przygotowaliśmy krótki przegląd naszych propozycji.

  • drzwi wewnętrzne „60” mają szerokość 640 mm. Zalecana szerokość otworu w murze dla tych drzwi to 695 – 705 mm. Są idealne do mniejszych przestrzeni, takich jak toalety, szafy, spiżarnie czy małe pomieszczenia gospodarcze. Ich kompaktowe wymiary pozwalają na efektywne wykorzystanie ograniczonej przestrzeni, jednocześnie zapewniając odpowiedni dostęp do pomieszczeń.
  • drzwi wewnętrzne „70” o szerokości 740 mm – szerokość ta jest uważana za bardziej uniwersalną i często stosowaną w standardowych mieszkaniach i domach. Zalecana szerokość otworu w murze dla tych drzwi to 795 – 805 mm. Drzwi o tej szerokości są wystarczająco szerokie, aby zapewnić wygodne przejście, jednocześnie nie zajmując zbyt wiele miejsca.
  • drzwi wewnętrzne „80” o szerokości 840 mm – są rekomendowane do pomieszczeń, gdzie przepływ osób jest nieco większy, takich jak pokoje dziennie czy biura. O wiele łatwiej można minąć się w nich z drugą osobą. Zalecana szerokość otworu w murze dla tych drzwi to 895 – 905 mm.
  • drzwi wewnętrzne „90” o szerokości 940 mm – są zalecane w miejscach wymagających większej dostępności, na przykład w budynkach użyteczności publicznej lub w domach przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zalecana szerokość otworu w murze dla tych drzwi to 995 – 1005 mm.

 Wysokość drzwi

W sklepie Kornik nasi klienci mogą nabyć między innymi drzwi wewnętrzne o wysokości 2023 mm. Jest to jeden z najpopularniejszych, dostępnych na rynku wymiarów drzwi, który został ustalony na bazie średniego wzrostu użytkowników i ogólnych wymagań ergonomicznych. 

Drzwi o tej wysokości umożliwiają wygodne i swobodne przejście dla większości osób, zapewniając jednocześnie odpowiednią przestrzeń nad głową, co jest istotne dla poczucia komfortu i przestronności.

Wysokość drzwi ma również znaczenie estetyczne. Drzwi, które są proporcjonalne do wysokości pomieszczenia, tworzą spójny i harmonijny wygląd wnętrza. Wysokie drzwi mogą dodać wnętrzu elegancji i wrażenia przestronności. Są one często stosowane w nowoczesnych projektach architektonicznych, gdzie dąży się do stworzenia otwartych, przestronnych przestrzeni.

Ponadto, wysokość drzwi ma wpływ na przepływ światła naturalnego w pomieszczeniu. Wyższe drzwi pozwalają na lepsze rozprowadzenie światła, co jest szczególnie ważne w pomieszczeniach o mniejszej ilości okien lub w głębi domu, gdzie dostęp do światła naturalnego jest ograniczony.

Jak wybrać drzwi do swoich pomieszczeń?

Osoby, które chcą wymienić drzwi w swoim domu, muszą dokładnie zmierzyć otwór drzwiowy. W ten sposób będą w stanie dobrać odpowiedni wymiar profili. Warto pamiętać, że należy zmierzyć szerokość i wysokość otworu w kilku miejscach, aby uwzględnić ewentualne nierówności ścian.

Jeśli natomiast planujesz dopiero budowę ścian i wykonywanie otworów drzwiowych w swoim budynku, zastanów się nad funkcją, jaką mają spełniać drzwi. Wymiary drzwi mogą różnić się w zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia. Na przykład, do małych pomieszczeń gospodarczych wystarczą węższe drzwi, natomiast do często użytkowanych pomieszczeń, takich jak salon czy kuchnia, lepiej wybrać drzwi szersze, które zapewnią wygodniejsze przejście.

Drzwi wewnętrzne od Kronik

Specjalizujemy się w produkcji wysokiej jakości drzwi wewnętrznych wykonanych z naturalnego drewna, takiego jak sosna sęczna, sosna bezsęczna lub dąb rustykalny. Oferujemy różnorodne style i rozmiary drzwi, zarówno z litych paneli drewnianych, jak i z przeszkleniami. Nasze drzwi charakteryzują się nowoczesnym designem, naturalnymi wybarwieniami drewna i prostą formą, co gwarantuje wyjątkowy wygląd.

Naszym klientom proponujemy w większości drzwi w kilku wymiarach: 60, 70, 80, 90 cm szerokości i 2023 mm wysokości. W ofercie znajdziesz jednak również większe i wyższe drzwi (2060 mm), są to drzwi przesuwne. Wybór odpowiednich profili zależy od potrzeb i preferencji. Kupując jednak drzwi z naszej oferty, stawiasz na wysoką jakość produktu.

Dodatkowo, drzwi wewnętrzne Kornik zostały zaprojektowane tak, aby istniała możliwość ich samodzielnego przycięcia o 30 mm. Takie skrócenie drzwi, nie wiąże się z ryzykiem osłabienia konstrukcji skrzydła ani utratą gwarancji czy możliwości wymiany produktu.

Podsumowanie

Wybór odpowiednich wymiarów drzwi wewnętrznych jest kluczowy dla zachowania funkcjonalności i estetyki każdego wnętrza. Standardowe szerokości drzwi oferowane przez firmę Kornik, takie jak 60, 70, 80 i 90 cm oraz standardowa wysokość 2023 mm, pozwalają na dopasowanie profili do różnych potrzeb i preferencji użytkowników. Wysokość drzwi ma znaczenie nie tylko ergonomiczne, ale i estetyczne, wpływając na odczucie przestronności i komfortu w pomieszczeniu. Firma Kornik specjalizuje się w produkcji drzwi z naturalnego drewna, oferując różnorodne style i rozmiary, które spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Wybierając drzwi naszej marki, decydujesz się na wysoką jakość i estetykę, która harmonijnie komponuje się z wnętrzem naszego domu czy mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *