Blog

Ile może kosztować wymiana drzwi w domu?

Drzwi wewnętrzne pełnią ważną rolę w każdym domu, stanowiąc nie tylko element oddzielający różne pomieszczenia, ale również istotny aspekt aranżacji wnętrz. Wybór odpowiednich drzwi ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia komfortu, prywatności, a także bezpieczeństwa mieszkańców. Drzwi wykonane z drewna, takiego jak sosna czy dąb rustykalny, dodają wnętrzom ciepła i charakteru, jednocześnie będąc trwałym rozwiązaniem, które może służyć przez wiele lat. Wymiana drzwi w domu to decyzja, która powinna być poprzedzona dokładną analizą potrzeb i oczekiwań, jak również dostępnych rozwiązań na rynku. W poniższym artykule odpowiemy na pytanie, ile mniej więcej może kosztować wymiana drzwi wewnętrznych drewnianych. Zachęcamy do lektury.

Czynniki wpływające na koszt wymiany drzwi wewnętrznych

Jednym z głównych czynników, które mają wpływ na koszt wymiany drzwi wewnętrznych jest materiał, z którego wykonane są drzwi. Drzwi z drewna naturalnego, takiego jak sosna czy dąb, zazwyczaj są droższe niż modele wykonane z materiałów kompozytowych. Jakość i rodzaj drewna, jego pochodzenie oraz obróbka mają bezpośredni wpływ na koszty. Drewno z certyfikowanych źródeł lub specjalistyczne rodzaje drewna, takie jak dąb rustykalny, mogą znacząco zwiększyć koszt montażu. Jednak warto postawić na trwałość.

Wymiary i konstrukcja drzwi również odgrywają ważną rolę. Wymiana drzwi wewnętrznych w standardowych rozmiarach jest zazwyczaj niższa niż drzwi na zamówienie, wymagająca przeprowadzenia indywidualnych pomiarów i wykonania. Dodatkowe funkcje, takie jak izolacja akustyczna, odporność na wilgoć czy zabezpieczenia antywłamaniowe, również mogą wpłynąć na końcową cenę.

Ważnym czynnikiem jest też rodzaj i jakość okuć drzwiowych. Wybór klamek, zawiasów i innych elementów montażowych wysokiej jakości może podnieść koszt, ale jednocześnie zwiększyć funkcjonalność i trwałość drzwi. Warto na tym nie oszczędzać.

Na czym polega wymiana drzwi drewnianych?

Wymiana drzwi drewnianych to proces, który wymaga zarówno precyzji, jak i odpowiedniej wiedzy technicznej. Polega on na usunięciu istniejących drzwi wraz z ich ramą (o ile wymiana ramy jest konieczna) i zastąpieniu ich nowym zestawem. 

Pierwszym krokiem jest dokonanie pomiarów otworu drzwiowego, aby upewnić się, że nowe drzwi będą miały odpowiednie wymiary. Jest to istotne dla zapewnienia szczelności i prawidłowej izolacji akustycznej oraz termicznej. Należy również uwzględnić ewentualne różnice poziomów podłogi, które mogą wpłynąć na montaż.

Następnie, stare drzwi należy zdemontować. Konieczne jest usunięcie zawiasów, klamek i, w zależności od sytuacji, ramy drzwiowej. W przypadku wymiany ramy konieczne może być również usunięcie elementów wykończeniowych, takich jak listwy przypodłogowe czy framugi, co może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych prac.

Po przygotowaniu otworu drzwiowego rozpoczyna się montaż nowych drzwi. W przypadku drzwi drewnianych etap ten może wymagać precyzyjnej obróbki, takiej jak dopasowanie wymiarów drzwi do otworu, montaż zawiasów czy instalacja systemów zamykania. W tym momencie ważna jest dokładność, aby drzwi były równo zamontowane, co zapewni im prawidłowe funkcjonowanie i estetyczny wygląd.

Kolejnym etapem jest instalacja nowych drzwi w otworze. Należy precyzyjnie umieścić drzwi w ramie i zabezpieczyć je za pomocą zawiasów. W tym momencie należy również zadbać o prawidłowe ustawienie drzwi, aby otwierały się i zamykały bez problemów.

Ostatnim krokiem jest montaż okuć, takich jak klamki, zamki i ewentualne dodatkowe akcesoria. Warto również zadbać o wykończenie estetyczne, takie jak uszczelnienie szczelin między ramą a murem oraz montaż listew przypodłogowych czy ościeżnic, jeśli zostały one usunięte w trakcie demontażu starych drzwi.

Wymiana drzwi w domu – koszt

Ile kosztuje wymiana drzwi drewnianych w domu? Poniżej omawiamy dostępne opcje. Należy pamiętać, że przedstawione ceny nie zawierają kosztu zakupu samych drzwi. Wydatek ten należy doliczyć do montażu.

  • wymiana skrzydła drzwiowego – opcja ta jest często wybierana w przypadku, gdy istniejąca ościeżnica jest w dobrym stanie i nie wymaga wymiany. Średnia cena za wymianę tylko skrzydła drzwiowego z drewna może wahać się od około 200 do 400 złotych. Różnica w cenie zależy od rodzaju drewna (wymiana drzwi sosnowych jest zwykle tańsza niż dębowych), wykończenia drzwi, firmy wykonującej montaż. 
  • wymiana drzwi przesuwnych – drzwi idealne dla pomieszczeń o ograniczonej przestrzeni. Koszt ich wymiany jest zazwyczaj wyższy niż w przypadku tradycyjnych drzwi otwieranych, ze względu na konieczność zamontowania specjalistycznego mechanizmu przesuwnego. Może on wynosić mniej więcej od 300 do nawet 600 zł.
  • wymiana drzwi z ościeżnicą – jest najbardziej kompleksowym rozwiązaniem, które obejmuje usunięcie starych drzwi wraz z ramą i instalację kompletnego zestawu drzwiowego. Jest to opcja zalecana, gdy stara ościeżnica jest uszkodzona lub chcemy całkowicie odmienić wygląd pomieszczenia. Koszt takiej wymiany waha się od około 600 zł do nawet 1500 zł lub więcej, w zależności od jakości materiałów, rozmiarów drzwi oraz złożoności prac montażowych.

Podsumowanie

Wymiana drzwi wewnętrznych w domu to inwestycja, której koszt może znacząco różnić się w zależności od wybranych materiałów, wymiarów, rodzaju drzwi oraz dodatkowych funkcji. Wybierając drzwi z naturalnego drewna, jak sosna czy dąb, należy liczyć się z wyższymi kosztami, które jednak przekładają się na trwałość i estetykę wnętrza. Koszty mogą oscylować od około 200 zł za samą wymianę skrzydła drzwiowego, do 1500 zł lub więcej za kompleksową wymianę drzwi z ościeżnicą. Decyzja o wymianie drzwi powinna być więc dokładnie przemyślana i dostosowana do indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych, aby zapewnić komfort, funkcjonalność i estetyczne dopasowanie do wnętrza domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *