Blog

Ościeżnica stała czy regulowana ‒ co wybrać? Poradnik

Zakup drzwi wewnętrznych to dopiero połowa sukcesu, pozostaje jeszcze ościeżnica. Ościeżnica wpływa na estetykę, umożliwia montaż drzwi, uszczelnia je, pozwala na komfortowe użytkowanie. Wybór ościeżnic jest bardzo duży. Jak więc znaleźć odpowiedni model? Warto rozpocząć od odpowiedzenia sobie na pytanie czy lepszym wyborem będzie ościeżnica stała, czy regulowana. Oba rodzaje mają swoje zalety i wady. A czym dokładnie się różnią? 

Ościeżnica stała a regulowana 

Ościeżnica regulowana to taka, której szerokość możemy regulować. Możliwość regulacji jest szczególnie przydatna w przypadku nierównych ścian, daje większą elastyczność oraz ułatwia prace montażowe.

Ościeżnica stała nie ma możliwości regulacji. Montaż tego typu ościeżnicy wymaga precyzyjnego pomiaru i odpowiednich umiejętności.

Zalety i wady ‒ ościeżnica stała

Zalety ościeżnicy stałej

  • Trwałość: Ościeżnice stałe zazwyczaj wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, na przykład z drewna sosnowego lub dębowego. Przekłada się to na dużą trwałość. Jeśli taka ościeżnica jest prawidłowo zamontowana, służy przez wiele lat bez konieczności naprawy czy wymiany.
  • Estetyka: Dzięki dokładnemu dopasowaniu do wymiarów drzwi i ścian, ościeżnica stała daje bardziej eleganckie i profesjonalne wykończenie.
  • Izolacja: Ościeżnica stała, w porównaniu z regulowaną, zapewnia lepszą izolację akustyczną i termiczną. 

Wady ościeżnicy stałej

  • Montaż: Ościeżnica stała wymaga profesjonalnego montażu. Samo wykonanie pomiarów także musi być bardzo precyzyjne, nawet drobny błąd może mieć duże konsekwencje.

Kornik proponuje ościeżnice stałe w różnych rozmiarach, wykonane z drewna sosnowego i dębowego. 

Wady i zalety ‒ ościeżnica regulowana

Zalety ościeżnicy regulowanej

  • Regulacja: Największą zaletą ościeżnicy regulowanej jest możliwość regulacji szerokości. Dzięki temu ościeżnicę można bez problemów dopasować do nierównych lub krzywych ścian. 
  • Montaż: Ościeżnica regulowana jest łatwiejsza w montażu, nawet dla osób bez dużego doświadczenia. Stanowi więc dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy planują samodzielny montaż.  

Wady ościeżnicy regulowanej

  • Trwałość: Trwałość ościeżnicy regulowanej może być nieco niższa niż ościeżnicy stałej. Jednak ościeżnica regulowana wykonana z wysokiej jakości materiałów, na przykład z drewna sosnowego lub dębowego, z pewnością będzie spełniać swoją funkcję przez długi czas.
  • Estetyka: Opcja regulacji może sprawić, że wykończenie ościeżnicy regulowanej nie będzie wyglądać tak estetycznie, jak w przypadku ościeżnicy stałej. Choć  oczywiście modele regulowane także doskonale się prezentują.

W ofercie Kornik dostępne są ościeżnice regulowane wykonane z drewna sosnowego i dębowego.

Czynniki do rozważenia przy wyborze

Wybór ościeżnicy zależy od wielu czynników, takich jak: rodzaj i jakość ściany, wielkość i typ drzwi, budżet, a także umiejętności osoby montującej. 

Ościeżnica stała jest idealna w przypadku nowych domów, biur, firm, w których ściany są idealnie proste. Ościeżnica regulowana będzie dobrym wyborem w przypadku pomieszczeń niemających idealnie prostych ścian, na przykład w starym budownictwie. 

Podsumowanie

Zarówno ościeżnica stała, jak i regulowana, mają swoje zalety. Ościeżnica stała jest trwała, solidna, estetyczna, ale wymaga precyzyjnych pomiarów i profesjonalnej instalacji. Z kolei ościeżnica regulowana jest łatwiejsza w montażu, a możliwość regulacji sprawia, że jest bardziej uniwersalna.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto skonsultować się z fachowcem, upewnić się, że wybrany typ ościeżnicy będzie odpowiedni. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *