Blog

Czym różnią się drzwi przylgowe od bezprzylgowych?

czym-roznia-sie-drzwi-przylgowe-od-bezprzylgowych

Szukasz drzwi do domu, mieszkania lub firmy? Do wyboru masz drzwi pełne, z przeszkleniem, w różnym stylu i w szerokiej gamie kolorystycznej. Ale, zanim rozpoczniesz poszukiwania idealnego modelu, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, np. czy szukasz drzwi bezprzylgowych, czy przylgowych . Czym różnią się wymienione modele? Jeśli już będziesz wiedział, na jakie elementy zwrócić uwagę, szybko odróżnisz oba rodzaje. Przyjrzyjmy się więc konstrukcji drzwi z przylgą i bez przylgi. 

Drzwi przylgowe

Drzwi przylgowe to, jak już sama nazwa wskazuje, drzwi z przylgą, nazywaną także felcem. Przylga to charakterystyczne wcięcie w skrzydle drzwiowym, które po zamknięciu zachodzi na ościeżnicę (skrzydło drzwiowe nie tworzy więc jednej płaszczyzny z ościeżnicą). 

Kolejne elementy, na które warto zwrócić uwagę, to zawiasy i zamek. Dzięki przyldze zamek jest nieco mniej widoczny. Zawiasy, po otwarciu drzwi, także są niewidoczne. 

Drzwi przylgowe – zalety i wady 

Zalety drzwi przylgowych to przede wszystkim:

  • Lepsza izolacja : Dzięki przyldze drzwi lepiej uszczelniają pomieszczenie, co może być korzystne zarówno ze względów akustycznych, jak i termicznych.
  • Estetyka: Dla wielu osób drzwi przylgowe mają bardziej tradycyjny i estetyczny wygląd. 
  • Montaż : Drzwi przylgowe są łatwiejsze w montażu niż modele bezprzylgowe.

Wśród potencjalnych wad wymienić możemy konieczność konserwacji zawiasów.

Drzwi bezprzylgowe

Drzwi bezprzylgowe, nazywane także bezfelcowymi, to modele bez przylgi. Takie drzwi charakteryzują się prostą budową ‒ skrzydło tworzy jednolitą płaszczyznę z ościeżnicą (nie zachodzi na nią, jak to ma miejsce w drzwiach przylgowych). 

Kolejna kwestia to zawiasy ‒ po zamknięciu drzwi nie są niewidoczne, co wygląda bardzo estetycznie. Zawiasy zobaczymy dopiero po otworzeniu drzwi. 

Zalety:

  • Nowoczesny wygląd : Wiele osób wybiera drzwi bezprzylgowe ze względu na minimalistyczny design. 

Wady:

  • Izolacja : Ze względu na brak przylgi, drzwi mogą nie zapewniać tak skutecznej izolacji termicznej i akustycznej, jak drzwi przylgowe. 
  • Trwałość : Choć są solidnie wykonane, mogą być bardziej narażone na pewne rodzaje uszkodzeń, zwłaszcza przy intensywnym użytkowaniu.
  • Cena : Drzwi bezprzylgowe są zazwyczaj droższe od przylgowych. 

Drzwi wewnętrzne – na co jeszcze warto zwrócić uwagę? 

Wybór pomiędzy drzwiami przylgowymi i bezprzylgowymi to dopiero pierwszy krok. Kolejne pytania, które warto sobie zadać to:  

Do jakiego pomieszczenia przeznaczone są drzwi?

Przy wyborze drzwi należy uwzględnić rodzaj pomieszczenia, w którym będą montowane. Inny model sprawdzi się w łazience, inny w sypialni. 

Jakie są wymiary otworu drzwiowego?

Warto zmierzyć otwór, aby upewnić się, że drzwi będą pasować.

Jakie są Twoje preferencje estetyczne?

Kolor, wzór, materiał i inne elementy dekoracyjne drzwi powinny pasować do wystroju pomieszczenia. 

Czy szukasz drzwi pełnych, czy przeszklonych?

Drzwi z przeszkleniem doświetlają pomieszczenia, drzwi pełne to większa prywatność. 

Jakie są preferencje dotyczące otwierania drzwi?

Zastanów się, czy szukasz drzwi prawych, czy lewych.

Z jakiego materiału mają być wykonane drzwi?

Wybór materiału decyduje o wytrzymałości, izolacyjności i cenie. Dla przykładu, drzwi dębowe będą bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Takie modele są eleganckie i solidne. Drzwi dębowe dostępne są w ofercie Kornik. Sosna natomiast jest lżejszym i bardziej ekonomicznym wyborem. Drzwi sosnowe są dość jasne, wprowadzają do wnętrza ciepły klimat. Drzwi sosnowe także znajdziesz w naszej ofercie. 

Jaki jest budżet na zakup drzwi?

Cena drzwi może różnić się w zależności od materiałów, producenta i innych czynników. Zastanów się, jak dużo chcesz wydać.

Podsumowanie

Każdy rodzaj drzwi ma swoje zalety, a wybór odpowiedniego modelu uzależniony jest od indywidualnych preferencji, budżetu oraz wymagań dotyczących funkcjonalności. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji, dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. W razie wątpliwości dobrym rozwiązaniem może okazać się konsultacja z fachowcem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *