Schody wewnętrzne to nie tylko element funkcjonalny, ale również dekoracyjny każdego wnętrza. Wybór odpowiedniego typu schodów, a także ich prawidłowy montaż, ma istotne znaczenie zarówno dla estetyki, jak i bezpieczeństwa. W artykule tym przedstawimy krok po kroku, jak zamontować drewniane schody młynarskie proste oraz zabiegowe wykonane z drewna sosnowego lub dębowego. Dowiesz się także, jakie narzędzia będą niezbędne podczas montażu. Zachęcamy do lektury naszego, krótkiego poradnika!
Schody młynarskie – co to jest?
W ofercie Kornik znajdziesz funkcjonalne schody młynarskie wykonane z solidnego drewna sosnowego bądź dębowego. Wyróżniają się prostą budową oraz funkcjonalnością. Są to schody wewnętrzne, które najczęściej stosuje się w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni, takich jak antresole, poddasza, czy inne, małe wnętrza, w których nie ma miejsca na montaż tradycyjnych schodów. Należy pamiętać, że schody te są strome i mają węższe, niż klasyczne schody stopnie. Istnieje jednak możliwość regulacji ich kąta nachylenia.
Drewno wykorzystywane do produkcji naszych schodów młynarskich pochodzi wyłącznie ze sprawdzonego źródła, dzięki temu nasi klienci mogą mieć pewność, że inwestują tylko w sprawdzone rozwiązania. Drewno sosnowe jest materiałem bardziej miękkim, lżejszym i łatwiejszym w obróbce. Z kolei drewno dębowe, znane jest ze swojej dużej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia.
Naszym klientom proponujemy zakup schodów młynarskich prostych oraz zabiegowych. Schody proste to tradycyjny model, w którym wszystkie stopnie ustawione są w jednej linii, co ułatwia ich montaż. Schody zabiegowe natomiast, mają charakterystyczny kształt. Zamontowane stopnie zakręcają, umożliwiając zmianę kierunku biegu schodów, bez konieczności montażu dodatkowych spoczników.
Przygotowanie do montażu – narzędzia i materiały
Przed przystąpieniem do montażu należy zadbać o odpowiednie przygotowanie przestrzeni oraz zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia. Istotną czynnością jest zmierzenie wysokości pomieszczenia, w którym zostaną zamontowane schody. Ważne jest także, aby odpowiednio przygotować podłoże. Powinno być ono stabilne, wypoziomowane i pozbawione wszelkich nierówności.
Niezbędne narzędzia:
- poziomica,
- wkrętarka,
- wiertarka,
- młotek,
- kątownik,
- ewentualnie klej do drewna,
- wkręty montażowe.
Schody młynarskie proste i zabiegowe – montaż
Schody młynarskie proste, dostępne w ofercie Kornik, można w łatwy sposób samodzielnie zamontować. Montaż należy rozpocząć od przymocowania belek nośnych, które będą stanowiły podstawę konstrukcji. Belki te muszą być idealnie wypoziomowane i stabilnie przymocowane do podłoża oraz ścian.
Gdy belki są solidnie zamocowane, można przystąpić do montażu stopni. Warto zacząć od ostatniego stopnia na dole i ustawiać kolejne do góry. Każdy z nich należy przymocować do belek za pomocą specjalnych wkrętów, które zapewnią stabilność konstrukcji. Stopnie powinny być zamontowane równo, a ich krawędzie idealnie dopasowane do siebie. W naszym asortymencie znajdziesz również podstopnice, które możesz dodatkowo dokupić do wybranych schodów. Pamiętaj jednak, że ich montaż musi odbyć się tuż po montażu stopni.
Po zamontowaniu stopni i ewentualnie podstopnic warto przejść do montażu poręczy i balustrad. Należy zwrócić uwagę na ich wysokość – powinna znajdować się na poziomie wygodnym do uchwycenia, co zapewni Ci bezpieczeństwo jej użytkowania.
Montaż schodów młynarskich zabiegowych (prawych i lewych) jest nieco bardziej skomplikowany, gdyż wymaga precyzji, zwłaszcza w miejscu, w którym bieg schodów się zmienia. Przebieg montażu jest podobny, natomiast w przypadku tych schodów należy zacząć od przymierzenia poszczególnych elementów do konstrukcji, aby mieć pewność, że każdy stopień będzie pasować do zaplanowanego układu.
Proces rozpoczyna się standardowo, od montażu belek, a następnie stopni i ewentualnie podstopnic. W tym wypadku warto w miarę możliwości zamontować zarówno dolny stopień, jak i od razu górny. W ten sposób łatwiej będzie Ci dopasować pozostałe stopnie. Pamiętaj, że w zależności od wersji (lewej lub prawej), kąt i położenie stopni będą się różnić. Każdy stopień zabiegowy powinien być mocno zamocowany do wspornika oraz do sąsiednich stopni, aby zapewnić stabilność całej konstrukcji.
W przypadku schodów zabiegowych ważne jest także odpowiednie ustawienie balustrady, która powinna zapewniać komfort i bezpieczeństwo podczas wchodzenia i schodzenia po schodach. Ostatnim etapem jest montaż poręczy i balustrad.
Montaż schodów młynarskich – o czym pamiętać?
Podczas montażu schodów drewnianych można popełnić kilka błędów, które mogą wpłynąć na ich stabilność i estetykę. Jeśli podłoże jest nierówne, schody mogą się chybotać. Używaj poziomicy na każdym etapie montażu. Nieprawidłowe ułożenie stopni w schodach zabiegowych może prowadzić do ich nierównomiernego zużycia lub problemów ze stabilnością. Postępuj zatem według opisanych wyżej wskazówek, a także instrukcji montażu. Niezabezpieczone drewno może ulec szybkiemu zniszczeniu. Upewnij się, że każdy stopień jest prawidłowo zakonserwowany lakierem lub też odpowiednim olejem po montażu.
Podsumowanie
Montaż schodów młynarskich nie jest skomplikowaną procedurą, warto jednak przestrzegać odpowiednich wytycznych, aby mieć pewność, że schody są bezpieczne i solidnie przymocowane do belek. Przed przystąpieniem do montażu należy przygotować zestaw odpowiednich narzędzi, a także wymierzyć dokładnie miejsce montażu schodów oraz sprawdzić stabilność podłoża. Po zakończonym montażu warto zabezpieczyć schody środkiem konserwującym, aby służyły w świetnym stanie przez wiele lat.