Blog

Drzwi wewnętrzne z ościeżnicą regulowaną – co warto o nich wiedzieć?

drzwi-wewnetrzne-z-oscieznica-regulowana-co-warto-o-nich-wiedziec

Fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw. Wraz ze wzrostem zainteresowania pojawia się jednak wiele mitów i nieprawdziwych informacji, które mogą zniechęcić lub wprowadzić w błąd potencjalnych użytkowników. W tym artykule obalimy najczęstsze mity na temat instalacji fotowoltaicznych. 

Mit 1: Fotowoltaika działa tylko latem, wyłącznie w pełnym słońcu 

To najczęściej powtarzany mit. Panele fotowoltaiczne generują energię elektryczną w słonecznie i pochmurne dni, w tym również w okresie jesieni i zimy

Drzwi wewnętrzne pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale również estetyczną, gdyż są ważnym elementem aranżacji każdego pomieszczenia. Decydując się na zakup konkretnych profili, należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są zrobione oraz rodzaj ościeżnicy. Dużą popularnością cieszą się drewniane drzwi z regulowaną ościeżnicą. Co warto o nich wiedzieć? Zachęcamy do lektury naszego poradnika!

Regulowana ościeżnica – co to jest?

W nowoczesnym stolarstwie otworowym wykorzystuje się zazwyczaj regulowane ościeżnice. Można je precyzyjnie dopasować do grubości muru. Składają się z ramy otaczającej drzwi oraz elementów maskujących, które rozsuwają się lub wsuwają, w zależności od rzeczywistej szerokości ściany. Dzięki temu można w sposób dopasowany i stabilny osadzić drzwi, nawet jeśli ściany w budynku nie mają standardowych wymiarów.

Ościeżnice regulowane dostępne są z opaskami. Wykorzystuje się je do estetycznego wykończenia oraz osłony elementów montażowych. To płaskie lub profilowane listwy, które zakrywają szczeliny między ościeżnicą a ścianą. Dzięki nim całość wygląda schludnie, bez widocznych łączeń, pianki montażowej czy nierówności tynku.

Regulowaną ościeżnicę montuje się najczęściej w gotowych otworach drzwiowych po zakończeniu prac tynkarskich i malarskich. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach.

Drewniane drzwi wewnętrzne Kornik

Drzwi wewnętrzne produkowane z litego drewna to rozwiązanie wybierane przez osoby, które oczekują trwałości, naturalnego wyglądu i solidnego wykonania. W ofercie Kornik znajdują się drzwi sosnowe z sosny bezsęcznej i sęcznej oraz dębu rustykalnego.

Drewno sosnowe jest lekkie i łatwe w obróbce i podatne na wybarwianie. Posiada widoczne usłojenie i ma naturalny, jasny kolor, dzięki czemu dobrze prezentuje się zarówno w wersji surowej, jak i zabezpieczonej, np. olejem. 

Dąb rustykalny to drewno twarde, ciężkie i wytrzymałe, o charakterystycznym usłojeniu. Jego wyróżniającymi cechami są także sęki czy mikropęknięcia. Surowy wygląd dobrze współgra z wnętrzami w stylu klasycznym, loftowym oraz naturalnym. Dąb charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

W asortymencie Kornik dostępnych jest kilka linii drzwi wewnętrznych, które różnią się budową, materiałem wypełnienia i detalami wykończenia. Wszystkie dostępne są w wersjach wykonanych z drewna sosnowego lub dębu rustykalnego. Poniżej omawiamy wybrane modele.

  • Lamino (Glass, Black) – wypełnienie stanowi płyta wiórowa o grubości 12 mm, pokryta laminatem. Konstrukcja zawiera drewniane szprosy lub szkło białe półmatowe. Profile te wyróżniają się nowoczesnym wyglądem i nadają się do wnętrz o minimalistycznym charakterze. Laminat sprawia, że drzwi mają gładką, jednolitą powierzchnię, łatwą w utrzymaniu czystości.
  • Klasyczne – linia drzwi z wypełnieniem z frezowanych kasetonów o grubości 15 mm. W niektórych modelach zamontowano również szkło białe matowe o grubości 4 mm. To propozycja dla osób poszukujących klasycznych drzwi drewnianych, wysokiej jakości.
  • Duo Loft – drzwi wykonane z paneli sosnowych lub dębowych profilowanych i połączonych piórami, z płyty MDF o grubości 12 mm. Wybrane modele wyposażono w szkło białe, półmatowe. Świetnie sprawdzą się do mieszkań lub domów urządzonych w stylu industrialnym. 
  • Quatro – wypełnione kasetonami o grubości 12 mm, wykonanych z drewna sosnowego lub dębowego. Niektóre modele zostały wyposażone w szkło białe, półmatowe o grubości 4 mm. Idealnie nadają się zarówno do mieszkań, jak i biur.

Regulowane ościeżnice Kornik

W naszym sklepie dostępne są regulowane ościeżnice drewniane Kornik, przeznaczone do drzwi wewnętrznych wykonanych z sosny oraz dębu rustykalnego. Oferujemy szeroki zakres wymiarów, dzięki czemu możliwe jest dobranie ościeżnicy zarówno do standardowych ścian działowych, jak i murów o niestandardowej grubości. W sprzedaży dostępne są m.in. ościeżnice w wariantach, m.in.: 130–160 mm, 160–190 mm, 190–220 mm, 400–430 mm

Dodatkowo oferujemy opaski wykończeniowe do ościeżnic regulowanych, które służą do estetycznego zakrycia szczelin montażowych oraz dopełniają wizualnie całość konstrukcji. Dostępne warianty opasek to m.in.: 50 × 6 mm czy 70 × 9 mm.

Podsumowanie

Regulowana ościeżnica w drzwiach sprawdza się w przypadku niewymiarowych ścian oraz w budynkach, w których znajdują się otwory drzwiowe w różnych wymiarach. Jest ona zbudowana z elementów maskujących, które dopasowują się do ściany oraz drzwi. W naszej ofercie znajdziesz ościeżnice w różnych wymiarach, które pasują idealnie do naszych drzwi wewnętrznych wykonanych z drewna sosnowego i dębowego. 

. Oczywiście, największa wydajność instalacji przypada na sezon letni, jednak nowoczesne systemy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby pracować efektywnie przez cały rok. Fotowoltaika działa wtedy, dzięki rozproszonemu światłu słonecznemu. Ponadto w momencie zmniejszonej produkcji energii, użytkownicy mogą wykorzystać nadwyżki zmagazynowane w sieci. 

Mit 2: Fotowoltaika jest awaryjna i wymaga częstej konserwacji 

Instalacje fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe w codziennej eksploatacji. W większości przypadków wystarczą okresowe przeglądy techniczne (raz na kilka lat) oraz mycie paneli raz na pół roku. System absolutnie nie wymaga żadnych skomplikowanych i kosztownych prac konserwacyjnych. Instalacja cechuje się również niską awaryjnością, jednak tutaj duże znaczenie mają takie czynniki jak: prawidłowy montaż, zastosowanie wysokiej jakości komponentów oraz właściwe użytkowanie instalacji. 

Mit 3: Fotowoltaika się nie opłaca 

Przed wprowadzeniem net-billingu, nowego systemu rozliczania nadwyżek energii, część osób obawiała się, że inwestycja w fotowoltaikę przestanie być opłacalna. Jak się okazuje, ich obawy były bezpodstawne. Inwestycja w fotowoltaikę wciąż jest rentowna i zwraca się po około 6-7 latach. Na taki stan rzeczy wpływa kilka czynników, w tym:

  • spadek cen paneli fotowoltaicznych, 
  • stale rosnące ceny energii elektrycznej (fotowoltaika zwiększa niezależność energetyczną),
  • znaczne obniżenie rachunków za prąd, 
  • możliwość skorzystania z dofinansowań, dopłat i ulg podatkowych, które obniżają całkowity koszt inwestycji.

Należy pamiętać, że jest to długoterminowa inwestycja przynosząca realne korzyści i oszczędności przez 25-30 lat. 

Mit 4: Instalacje fotowoltaiczne są niebezpieczne 

Kolejne mity dotyczą rzekomych zagrożeń związanych z użytkowaniem instalacji fotowoltaicznych. Wśród najczęściej powtarzających się można wymienić dwa:

  • panele fotowoltaiczne przyciągają pioruny,
  • fotowoltaika stwarza ryzyko pożaru w wyniku zwarcia.

Nie ma żadnych danych, które potwierdzałyby dwa powyższe mity. Odpowiednio zaprojektowana i zamontowana instalacja wraz z zastosowaniem wysokiej jakości komponentów oraz dodatkowych zabezpieczeń (m.in. wewnętrznej instalacji przepięciowej i zewnętrznej ochrony odgromowej) nie stanowi żadnego zagrożenia dla użytkowników oraz nieruchomości, na której zamontowano panele. 

Jeśli planujesz inwestycję w fotowoltaikę, powierz montaż instalacji doświadczonej firmie, takiej jak SPR Polska. Współpraca z ekspertami to gwarancja wydajnego i bezpiecznego działania systemu.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że w naszym artykule rozwialiśmy wszelkie wątpliwości i obaliliśmy najczęściej pojawiające się mity związane z instalacjami fotowoltaicznymi. W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z doradcami firmy SPR Polska. Eksperci działający na rynku OZE od lat, chętnie wyjaśnią niejasne kwestie i pomogą w doborze odpowiedniej instalacji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *